Akademik Personele Destek

Kadir Has Üniversitesi’nde yer alan Writing Center öğrenciler için en iyi yazı desteğini sağlamak üzere yola çıkmıştır ve bunun için de workshop çalışmaları ve öğrenci yönlendirme ile öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla akademik personelle işbirliği yapmaktadır (yazı desteğine ihtiyacı olan akademik personel için lütfen sayfanın sonuna gidin).

Akademik Yayın Hazırlarken - Yardımcı öneriler ve temel ilkeler – Video 1

Akademik Yayın Hazırlarken - Yardımcı öneriler ve temel ilkeler – Video 2

Yazılı ödevler gerektiren bir dersi veren akademik personel, öğrencilerin sıkıntı yaşadıkları belirli bir yazı sorununda yardımcı olacak ders içi bir workshop çalışması için istekte bulunabilir. Mevcut workshop çalışmaları şunlardır:

Writing Center sunumu

Bu Writing Center’ın sağladığı hizmetlerle ilgili on dakikalık bir sunumdur. Öğrencilere yazı alanında kendilerini geliştirmek için Writing Center’ı ve diğer kaynakları nasıl kullanacakları hakkında bilgi verilir. Bu workshop dönemin herhangi bir zamanında yapılabilir.

Alıntılar

İntihal tehlikesinden korunmak için ne zaman alıntı yapılması gerektiği konusunu da içeren bu workshop, doğru alıntılama teknikleri ile ilgilidir. Öğrencilere ödevlerindeki alıntıları nasıl düzenlemeleri gerektiği de gösterilecektir. Workshop süresi yaklaşık 50 dakikadır.

Kaynakça / yararlanılan kaynaklar sayfası

İyi düzenlenmiş bir kaynakça ve alıntılanan eserler sayfası hazırlamak belirli bir çaba gerektirir. Bu workshopde öğrencilere kaynakça ya da alıntılanan eserler sayfasının hazırlanması için gereken bilgi ve beceriler kazandırılmasına yardımcı olunmaktadır. Workshop süresi yaklaşık 50 dakikadır. (Lütfen istek formunda MLA ya da APA olarak belirtin.)

Kaynakları kullanmak

Öğrencileriniz konuyu araştırmış ve yazmaya hazır olsalar da, araştırdıkları malzemeyi nasıl kullanacakları konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bu workshopde öğrenciler ödev yazarken kaynakları nasıl kullanacakları ve alıntıları kendi yazdıklarının içine nasıl yedirecekleri konusunda aydınlatılır. Workshop süresi yaklaşık 50 dakikadır.

Sık rastlanan yazı hataları

İngilizce öğrencilerinin karşısında iki boyutlu bir zorluk bulunur, fikirleri geliştirmek ve bu fikirleri İngilizce olarak ifade etmek. Bu workshop, Türk öğrencilerin; virgülle bağlamalar, özne/nesne uyumsuzluğu ve paralel yapı uyumsuzluğu gibi akademik yazıda sıkça yaptıkları hatalar hakkında genel bir bilgilendirme niteliğindedir. Workshop süresi yaklaşık 50 dakikadır.

Her workshop açıklama ve uygulamalardan oluşmaktadır. Öğrencinin aktif katılımının başarı için en önemli etken olduğu felsefesinden yola çıkılarak, workshoplerin öğrenci merkezli bir yaklaşımla yapılmasına önem veririz.

Ders-içi Workshop isteğinde bulunmak için 

  1. Workshop istek formu'nu doldurup writingcenter@khas.edu.tr adresine göndererek workshop isteğinde bulunabilirsiniz.

  2. Workshop çalışmasının düzenlenmesi tercih edilen tarihten en az iki hafta önce istekte bulunulmalıdır.

  3. Öğrencinin workshopye katılması için sınıfların 20 kişiden fazla olmaması tercih edilmektedir.

  4. Her akademik personel her dönem için BİR tane workshop çalışması isteyebilir. Bu kural önümüzdeki dönemlerde değişebilir.

  5. Yukarıdaki listede yer almayan bir workshop çalışmasına ihtiyacınız varsa, birimde bu workshopye yönelik hazırlık yapılabilmesi için bunu en az bir ay önceden bildirmeniz gerekmektedir.

Writing Center yeni fikirlere her zaman açık bir birimdir, lütfen görüşmek istediğiniz bir konu olursa telefonla ya da merkezi ziyaret ederek bize ulaşın.

Öğrenci yönlendirme

Bir öğrencinin yazması gereken bir yazı konusunda Writing Center’ı ziyaret etmesi talebinde bulunacaksanız, lütfen Referral Form’u doldurun ve öğrencinin üzerinde değişiklik yapılacak ödevine ekleyin. Görüşmenin ardından form birimimizce imzalanıp, tarihlendirilecektir.

Öğrencilere Writing Center’ı ziyaret etmeleri için fazladan puan vermemenizi rica ederiz, birimizde zaman kısıtlı olduğu için, ilkemiz bu zamanı gerçekten yazı konusunda kendisini geliştirmek için hevesli öğrencilerle, gerçekten yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için kullanmaktır. Writing Center’a gelen öğrenciler  yazdıklarını öncelikle kendileri kontrol etmelidirler, birimimize gelip yazılarının düzeltilmesini isteyip gitmek, öğrencilerin yazı konusunda gelişmelerine yardımcı olamayacaktır.

Akademik Personel için Yazı Desteği

Eğer akademik personelseniz ve yazı konusunda herhangi bir sorunuz varsa, size yardım etmekten mutluluk duyarız.